Web sitesi nasıl kurulur konusunda merak edilenlerBLOG

web-sitesi-nasil-kurulur

Domain

                Bir internet sitesine rahatça ulaşabilmek için alınmış bir alan adıdır. Örneğin domain diye bir şey hayatımızda olmasaydı bu siteye 31.210.157.9 gibi bir ip adresi yazarak web sitesine girmek zorunda kalırdınız. Ama domain yani alan adı sayesinde site adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazmanız yeterli olacaktır. Böylece aklımızda sayılar tutmak yerine sadece isimler kullanarak web sitesine erişebilirsiniz.

Hosting

Bir web sitesi nasıl kurulur için sürekli açık olan bir sunucuya ihtiyacınız vardır. Hosting size bu sunucu hizmetini sağlayan bir tür firmadır. Bir web tasarım sayfasına bağlanma şekli şu şekilde gerçekleşir. Domaini adres satırına yazdığınız zaman ip adresi çözümlenir ve ip adresinin malik olduğu sunucuya bir istek gönderilir. Bu istek sonucunda sunucu istemciye yapılması gerekli olan dosyaları gönderir ve tarayıcı tarafından bu bilgiler kullanıcıya gösterilir.

Web sitesi kurmak

Hosting ve domain ile ilgili bilgiler toplandıktan sonra web tasarımı çok kolay olacaktır. İlk olarak dinamik internet sitesi yapmadan önce statik internet sitelerinde yapmanız gerekenleri paylaşıyoruz. Yani direk olarak işlevi olan bir internet sitesi yapamazsınız. Öğrenmeniz gereken en temel olan bilgi HTML’dir. HTML ile sadece metin ve görsel içeren basit web tasarım siteleri oluşturmaya başladıktan sonra sitenizin daha düzenli ve güzel görünmesi için CSS öğrenmeniz gerekir. CSS sayesinde yazı ve resimleri istediğiniz görsellikte ve istediğiniz düzende görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer siteniz de etkileşim olsun istiyorsanız Javascript öğrenmelisiniz.

Bazen siteniz için kaliteli içerik yazıları kullansanız ve başarılı bir görsellik oluştursanız dahi, sitenizi ziyaret eden kişilerin sayısı oldukça az olabilmektedir. Optimizasyon adı verilen bu önemli basamak ile bu sorun ortadan kaldırılmalıdır.

yeniakim.xyz
19.10.2017

web site kurma hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş