Google Reklam İşletmelere Ne Kazandırıyor?BLOG

google-adwordsÜlkemizde en fazla kullanıma sahip olan arama motoru Google, arama sonuçları sayfasında verdiği reklamlar ile bir hayli işletmenin büyümesine katkı sağladı. Özellikle son iki üç senedir çok fazla talep gelmesi Google’ın bu alanda kendini geliştirmesine ve reklamlara ağırlık vermesine sebep oldu. Peki, Google reklam işletmelere ne kazandırıyor ki bu kadar tercih ediliyor?

Milyonlara Açılan Kapınız: Google

                Özetlemek gerekirse şirketinizin milyonlarca buluşması için açacağınız kapıdır Google Adwords. İşleyiş tarzından bahsetmemiz gerekirse; reklamınız iki şekilde yayınlanabilir. Birincisi “Reklamlar” etiketi ile yayınlanacaktır. Arama sonuçları sayfasının en üst ve en alt kısmında yer alacaktır. Diğer yayınlama şekli ise “Reklamlar” etiketi olmadan, arama sonuçları sayfasında direk web sayfanızın çıkarıldığı reklam şeklidir. Bunun başarılı olabilmesi için web sitenizde bulunan içeriğin, Google’a yazılan anahtar kelime ile üst seviyede uyumlu olması gerekiyor. Anahtar kelime ve sizin makaleniz ne kadar uyumlu ve alakalı olursa; web siteniz arama sonuçları sayfasında o kadar üst sıralarda yer alacaktır. “Reklamlar” etiketinin bulunmaması ise ayrı ve önemli bir avantaj.

Sistemin İşleyişi

                TBM diye adlandırılan Tıklama Başına Maliyet sistemin ana unsurudur. Google kullanıcıları sizin reklamınıza tıkladığında sisteme para ödemeniz gerekir. Bunun haricinde herhangi bir ödeme yapmazsınız. Üstelik hergün harcamak istediğiniz ortalama tutarı siz belirlersiniz ve bu sayede bütçenizin kontrol ve takipi size ait olur. Ayrıca günlük bütçenin %20 aşma payı da bulunmaktadır. Gerekli durumlarda (popüleritenizin arttığı dönemlerde) bu hakkınızı da kullanabilirsiniz. Sistemin sizlere sunduğu bir diğer hizmet anahtar kelime kontrolü, doğru anahtar kelime seçimi ve anahtar kelime tavsiyeleridir. Son olarak belirtilmelidir ki yapılan bu işlemler olumlu sonuç verene kadar Google sizlere yardımcı olmaya devam etmektedir.

mehmet nur can
22.11.2017

bence çok alip az veriyor reklam gerçekten çok önemli

Ceo Bilişim

Hedef kitlenizi, reklam bütçenizi, planlamanızı doğru belirlendiğinde, Adwords dönüşümünüz artar ve bu da reklam maliyetinizi düşürür. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz. Teşekkürler.

HalilC
13.11.2017

Çok cazip bir sektör olarak görünsede hakkıyla yapan çok az firma var ve bence riksli bir sektör. Ama yazınız gayet faydalı ve güzel teşekkürler.